اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

چهارشنبه 15 آبان 1387

استیضاح كردان و آزمونی برای اصولگرایان

   نوشته شده توسط: محمد مهدی پوینده    نوع مطلب :سیاسی ،اجتماعی ،رسانه ،

بنام خداوند آگاه و متعال

 

استیضاح كردان و آزمونی برای اصولگرایان

 

 سرانجام روز گذشته مجلس هشتم رأی سفید به استیضاح علی كردان به عنوان وزیر كشور داد تا كابینه دكتر احمدی‌نژاد حضور سومین وزیر كشور را تجربه كند و نمایندگان اصولگرا نیز به زعم خود، به ملت ثابت كردند كه در مقام اصولگرایی و میثاقی كه با مردم بسته‌اند حتی حاضر نیستند با دولت اصولگرا مسامحه كنند!

در شرایطی كه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی خود را برای انتخابات دهم ریاست جمهوری آماده می‌كنند، آسیب‌شناسی این ماجرا و بهره‌گیری از این تجربه‌ی گران و پر هزینه، برای آینده سیاسی اصولگرایان مفید و لازم به نظر می‌رسد.

ماجرای استیضاح آقای كردان كه در جلسه رأی اعتماد مجلس به ایشان و با تشكیك در مدرك تحصیلی وی كلید خورد با موج تبلیغات منفی منتقدان جریان اصولگرایی همراه شد و مخالفان با فرصت‌طلبی در دامن زدن به این موضوع، علاوه بر تفرقه‌افكنی بین اصولگریان، هدف نهایی تضعبف دولت و تخریب وجهه دولت و شخص رئیس جمهور را در دستوركار خود قرار دادند تا بهره‌ی انتخاباتی مطلوب خویش را بدست آورند.

در این میان گروه‌ها و رسانه‌های اصولگرا نیز تلاش بسیاری نمودند تا ضمن رایزنی با دولتمردان و مجلسیان و ارائه راه حل، با حمایت از موضع اصولگرایان در مقابل جنجال تبلیغاتی مخالفان ایستادگی منطقی و اصولگرایانه داشته باشند لكن برخی اقدامات ناهماهنگ و سخنان نابجای برخی از دوستان اصولگرا، بهانه و تیتر منتقدان شد. همچنین فضای بوجود آمده بر اثر تحریك افكار عمومی در كشور و بویژه میان نخبگان دانشگاهی، ضربه‌های فراوانی بر جریان اصولگرایی كشور وارد ساخت.

در باب عملكرد مجلس اصولگرا نیز موارد زیادی قابل طرح و مداقه است. هرچند در خلوص نیت نمایندگان اصولگرای طراح استیضاح تردیدی نیست لكن نحوه عملكرد و شكل برخورد این عزیزان با این مسأله محل اشكال و بحث است.

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی دیروز پس از جلسه استیضاح با خبرنگاران سخن گفت و سعی در تطهیر نقش خود و سایر نمایندگان در رأی اعتماد اولیه مجلس به آقای كردان داشت در حالی كه مسؤولیت مجلس در قبال مسائل بوجود آمده در ماجرای كردان بسیار مهم و تأثیرگذار بود.

در شرایطی كه سه ماه پیش، نمایندگان اصولگرا و طراحان استیضاح به راحتی می‌توانستند با طرح موضوع جعلی بودن مدرك دكترای كردان در صحن علنی مجلس و بحث و بررسی بیشتر پیرامون صلاحیت ایشان برای تصدی وزارت كشور، رأی عدم اعتماد به وی بدهند اصرار سؤال برانگیز نمایندگان بر غیر علنی شدن جلسه رأی اعتماد و برخورد مبهم رئیس مجلس با درخواست این نمایندگان، ضربه‌ای سنگین بر پیكره نظام و دولت وارد آورد و آبروی مجموعه‌ی اصولگرایان را بازیچه دست مخالفان و معاندان داخلی و خارجی ساخت!

تعلل سه ماهه مجلس در این قضیه نیز تأسف‌برانگیز بود و انتظار می‌رفت نمایندگان اصولگرا با سرعت عمل بیشتری به این موضوع خاتمه می‌دادند. در نهایت نیز، عمل ناشایست مدیركل دفتر دولت در مجلس و البته برخورد شتاب‌زده‌ی برخی نمایندگان محترم و توصیه عجیب و غیر معقول دكتر لاریجانی به رسانه‌ای شدن این موضوع، نمره‌ی ضعیف و غیر قابل قبولی در كارنامه اصولگرایان و اذهان عمومی جامعه ثبت كرد!

عملكرد دولت و دولتمردان اصولگرا نیز جای بحث و انتقاد فراوان دارد. هرچند سوابق درخشان مدیریتی كردان و كارنامه قابل دفاع وی در دوران مسؤولیت‌های قبلی به خاطر داشتن مدرك دكترا نمی‌باشد و علیرغم این‌كه معرفی وی از سوی رئیس جمهور و مقبولیت سه ماه قبل وی در جلسه رأی اعتماد مجلس به خاطر مدارج علمی و مدرك دكترای خارجی نبوده است و در قوانین كشور نیز تصدی پست سمت وزیر نیاز به ارائه مدرك تحصیلی دكترا ندارد اما عملكرد ایشان شدیدا محل اشكال و ایراد است.

تردیدی نیست كه آقای كردان وظیفه داشت پس از قطع شدن جعلی بودن مدرك دكترایش، به منظور جلوگیری از گسترش بحث‌های حاشیه‌ای بلافاصله استعفا دهد و نمی‌بایست این هزینه‌های سنگین را به نظام، دولت و رئیس جمهور تحمیل می‌كرد ولی در كمال تعجب و به دلایل نامعلومی از این اقدام سر باز زد و به توصیه‌های جدی و دلسوزانه‌ی جریان‌های حامی دولت نیز وقعی ننهاد!

حتی هنگامی كه با اصرار گروه‌های اصولگرا و نمایندگان محترم مجلس در استعفا و یا عزل توسط رئیس جمهور مواجه شد متأسفانه ترجیح داد همچنان بر مسند وزارت باقی بماند و جدیت نمایندگان در استیضاح نیز در این تصمیم وی تأثیری نداشت.

و اما از دكتر احمدی‌نژاد انتظار داشتیم در همان زمان كه مباحث مربوط به مدرك تحصیلی كردان بالا گرفت، جلوی افزایش این هزینه‌ها و دامن زدن به تخریب‌ها را بگیرند و وجهه خود را تحت‌الشعاع ساده‌انگاری یك مدیر قرار ندهند و موجبات تضعیف دولت مكتبی را در اذهان ملت ایران و سایر ملل فراهم نیاورند.

هرگز در تصور نمی‌گنجید كه دولت مكتبی و مجلس اصولگرا درگیر چنین موضوع ساده‌ای شوند و این همه وقت و انرژی كشور و خود را در موضوعی صرف كنند كه با تدبیر و درایت و هزینه‌ی بسیار كمتری قابل رفع بود.

ما چشم امید به موفقیت این دولت در نیل به اهداف اصیل اسلامی و انقلابی و تحقق آرمان‌های امام راحل(ره) داشته و داریم و شایسته نیست كه در این زمان كه شیطنت بدخواهان و تخریب‌ها و فحاشی معاندان به مثابه كفی بر روی امواج خدمات ایثارگرانه و پیشرفت‌های صورت گرفته توسط مجموعه دولت نهم نشسته است، رئیس جمهور محبوب اجازه بروز چنین بازی‌های سیاسی را بدهند كه به قیمت گزافی برای دولت اصولگرا و حامیان تفكر اسلامی و عدالت‌پوی دولت تمام شود.

فراموش نكنیم كه این دولت دیگر تنها متعلق به ما جوانان حامی دكتر احمدی‌نژاد و سایر ایرانیان نیست بلكه تمامی آزادی‌خواهان و ظلم‌ستیزان و اصلاح‌طلبان دنیا دل در گرو مهر و موفقیت این دولت و رئیس مكتبی كابینه نهم دارند!

 

                                                  والعاقبه للمتقین

                                                  محمـد مهـدی پوینـده

                                                 15 / 8 / 1387


برچسب ها: دولت نهم ، دكتر احمدی نژاد ، اصولگرایان ، مجلس شورای اسلامی ،

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات