اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

چهارشنبه 17 مهر 1387

مردم و تغییر و تحول

   نوشته شده توسط: محمد مهدی پوینده    نوع مطلب :سیاسی ،اقتصادی ،

بنام آفریدگار یکتا و بخشنده

 مردم و تغییر و تحول

 شب گذشته، رئیس جمهور مکتبی و مردمی ایران اسلامی در گفتگوی زنده با شبکه اول سیما توضیحات بیشتری درباره طرح تحول اقتصادی بیان نمودند. ایشان ضمن قدردانی از همکاری مردم شریف ایران با اجرای مرحله اول این طرح (فرم اطلاعات اقتصادی خانوار) توضیحاتی درباره نحوه تخصیص یارانه های نقدی ارائه کردند.

اینک که تغییرات بنیادین در اقتصاد ایران اسلامی در شرف وقوع است و با توجه به حجم عظیم و گسترده این طرح و ابهامات و ایرادات فراوانی که هر روز از سوی منتقدین و مخالفان بد اخلاق ابراز می شود لازم به نظر رسید تا جهت روشن موضوع، برخی نکات را متذکر شویم.

بدون تردید طرح تحول اقتصادی که به عنوان یکی از بزرگترین کارهای مثبت دولت نهم تلقی می‌شود، تا کنون مراحل کارشناسی فراوانی را طی کرده است و شاید چنین حجمی از کار علمی و کارشناسی با استفاده از همه گروه‌های فکری و نحله‌های اقتصادی سابقه نداشته است.

پیشتر نوشتیم که که این طرح با انگیزه «گسترش عدالت» و «مهروزی» و با هدف «خدمت به بندگان خدا» و «رشد و پیشرفت مادی و معنوی کشور» تدوین و به اجرا درآمده است و به دنبال افزایش بهره‌وری، هدفمند کردن پرداخت یارانه‌ها، اصلاح نظام مالیاتی، اصلاح نظام گمرکی، تقویت پول ملی و اصلاح نظام بانکی کشور می‌باشد.

معتقدم این حجم مخالفت و انتقاد نسبت به چنین تحول شگرفی در اقتصاد کشور بیشتر نشأت گرفته از میل انسان به سکون و تکرار عادات روزمره می‌باشد1 چرا که اجرای این طرح بویژه در بخش هدفمند کردن یارانه‌ها، بیش از هر چیز تغییر در زندگی روزمره و همیشگی و روند جاری مالی و هزینه‌های خانوارها خواهد بود و این امر، مستلزم تغییر عادت‌ها و بایدها و نبایدهای اقتصادی خانواده می‌باشد.

بدیهی است انسان همواره با تغییر در عادات روزمره و رفتارهای زندگی خود مقابله می‌کند و به سادگی حاضر به تن دادن به شرایط جدید زندگی نیست خصوصا اگر این شرایط جدید نامعلوم باشد! کتاب‌ها و مقالات بسیاری درباره مقاومت انسان نسبت به تغییرات پیرامونی نگاشته شده است و بنا به نص صریح قرآن کریم، خداوند هیچ تغییری را برای ملت ها مقدر نمی کند مگر آنکه خود آن ملت خواهان آن تغییر باشند.

در چنین وضعیتی مسوولان و مدیران کشور وظیفه خطیری دارند در آگاهی‌بخشی و اطمینان دادن به مردم از آثار مثبت این طرح و برانگیختن آحاد جامعه به پذیرفتن چنین تغییراتی در جهت بهبود وضعیت معیشتی جامعه و رشد اقتصادی کشور. همچنین لازم است با تشریح ابعاد گوناگون و تأثیرات قابل توجه طرح تحول اقتصادی، میل به همراهی با این طرح را در سطح کشور تقویت کنند.

به همین منظور می توان با تشبیه طرح تحول اقتصادی با سهمیه بندی بنزین در سال 86 ، موارد ذیل را مطرح نمود:

1ـ هر دو طرح موافقان و مخالفان بسیاری دارند که استدلال های متنوعی در جهت عقیده خود بیان می‌داشتند در حالی که اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان معتقد به اجرای هر دو طرح می‌باشند.

2ـ در شرایطی که از دید کارشناسان، عواقب تئوریک هر دو طرح مثبت ارزیابی می‌گردد، مخالفان، تبعات اجتماعی و اقتصادی اجرای آنها را مبهم، نامشخص و مخرب می‌دانند در حالیکه موافقان، با علم به همراهی توده‌های مردم چنین اعتقادی ندارند.

3ـ هر دو طرح به صورت مرحله‌ای صورت می‌گیرد تا ضمن هماهنگ شدن جامعه با طرح، روش اجرای آن برای مردم عادی شود.

4ـ طرح تحول اقتصادی و هدفمند کردن یارانه‌ها با مدیریت خود مردم به نتیجه مثبت و مطلوب خواهد رسید همانطور که مدیریت بهینه مصرف سوخت توسط خود مردم، موجب کاهش واردات بنزین و کاهش مصرف سوخت تا 22درصد شد.

5ـ و در نهایت اینکه قطعا آثار مثبت و عواید مطلوب طرح تحول اقتصادی، لحظه‌ای و سریع نخواهد بود لکن منافع فراوان و نتایج درخشان هر دو طرح در نهایت متوجه خود مردم خصوصا اقشار کم درآمد خواهد بود و همراهی بیش از پیش مردم را در پی خواهد داشت.

 

                                         والسلام علی من اتبع الهدی

                                        محمد مهدی پوینده

                                       17 / 7 / 1387

 

پی نوشت:

1ـ البته مخالفت و انتقاد نسبت به طرح تحول اقتصادی، دلائل دیگری نیز دارد که «بهانه جویی دایمی رقبای سیاسی دولت خدمتگزار»  و «سلایق و نظریات مختلف اقتصادی» از جمله همین دلایل می باشد هرچند به تحقیق ثابت شده که هیچ کدام از تئوری‌های اقتصادی مطرح دنیا در ایران اسلامی و ساختار اقتصادی موجود کارایی ندشته و جوابگوی نیازهای مردم و کشور نمی‌باشند.


برچسب ها: طرح تحول اقتصادی ، دولت نهم ، دكتر احمدی نژاد ،

   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات